Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Podsumowanie "Akcji PASKUDA"

AKCJA PASKUDA

SAAB to szwedzka marka lotnicza, której dodatkową działalnością była produkcja samochodów osobowych. Celowo użyłem czasu przeszłego, jako, że auta tej Firmy nie są już produkowane. Ale do dzisiaj na całym świecie mają one rzesze zwolenników i pasjonatów, którzy widzą w nich nie tylko pojazd spalinowy, ale nietuzinkowe rozwiązania techniczne, niepowtarzalny styl, czy wręcz duszę.

Miłośników SAABów mamy także w Polsce, na Pomorzu i w samych Sierakowicach. Kilka lat temu zawiązała się wśród nas grupa inicjatywna, która zaczęła organizować spotkania właścicieli tych aut. Początkowo były to spontaniczne „spoty”, służące głównie poznaniu się i wymianie informacji, ale z biegiem czasu zarysowała się potrzeba zrobienia czegoś więcej. Tak narodziła się grupa SAABOWAPOMOC.PL , która postawiła sobie za cel organizowanie akcji motoryzacyjnych o większym zasięgu połączony z działalnością charytatywną. Efektem jej działalności było kilka rajdów turystyczno-krajoznawczych po Kaszubach i kilka akcji połączonych ze zbiórką pieniędzy, które dały łącznie do tej pory sumę ponad 30 tysięcy złotych. Zbieraliśmy między innymi na leczenie i terapię Kamila – chłopaka z dziecięcym porażeniem mózgowym, na rzecz jednego z kolegów, któremu pewnej nocy spłonął doszczętnie SAAB w centrum Gdanska czy na rzecz jednego z SAABowych warsztatów, który również uległ spaleniu. Ostatnim wydarzeniem, które organizowaliśmy była „Akcja Paskuda”, która odbyła się w sobotę 9 września w Sierakowicach przy Szkole Podstawowej nr 2.

Jej celem była – prócz integracji środowiska SAABowiczów (a w zasadzie fanów motoryzacji w ogóle) – pomoc dla rodziny Mikołaja i Doroty z Pomlewa, którzy stracili większość dobytku w wyniku ulew, które nawiedzały Kaszuby od końca lipca do połowy sierpnia. Uszkodzeniu uległ również ich dom, a fakt, że mieszkają w nim ze swoimi dziećmi – dwuletnią Lenką i trzymiesięcznym Gabrysiem, perspektywa chłodnej jesieni i zimy w zawilgoconym domu, bez części podłóg – zmobilizowała nas do zorganizowania właśnie tej akcji. Jej nazwa wywodzi się od SAABa, którego posiada Mikołaj – jest to model 9-5 z charakterystycznymi „brwiami” wokół reflektorów, co przysporzyło mu na świecie właśnie taki przydomek ;).

Dla uczestników przygotowaliśmy wiele atrakcji – certyfikaty, naklejki i znaczki zlotowe, II rodzinny rajd na czas precyzyjny z zadaniami na trasie 52 km, bardzo bogatą loterię fantową, kącik animacji dla dzieci, strefę cateringu z grochówką wojskową, grillem, kawą, herbatą i domowymi ciastami i wiele innych.

II rodzinny rajd na czas precyzyjny polega na tym, by przejechać zadaną trasę z czasem jak nabliższym do referencyjnego, zmierzonego przez organizatorów. A zakłada on jazdę z maksymalną dopuszczalną prędkością na danym odcinku – czyli. np. przy ograniczeniu do 30 km/h uczestnik jedzie 30 km/h itd. Dodatkowo na trasie czekało 7 punktów kontrolnych oraz 5 zadań do wykonania. Ich tematyka bywa różna, czasem zaskakująca – głównie chodzi o pokazanie urokliwych miejsc na Kaszubach i poznanie odrobiny ich historii. Na wykonanie każdego zadania uczestnicy mieli 2 minuty. Za ominięcie lub nieodnalezienie punktu doliczano dodatkowy czas karny. To świetna zabawa samochodowa dla całej rodziny i już teraz zapraszam wszystkich (nie tylko właścicieli SAABów) na kolejną edycję. Ciekawostką jest fakt, że po raz pierwszy w tym roku w rajdzie wziął udział jednoślad i to polskiej produkcji – Romet, prowadzony przez lokalnego fizyka Pana Rajmuda Spręgę, który mimo stosunkowo niewielkiej mocy maszyny uzyskał bardzo dobry czas w klasyfikacji generalnej.

I tak I miejsce zajął Michał Majewski z Gdańska pilotując samodzielnie SAABa 9000 AERO, II miejsce zajęła załoga Michała Bychowskiego w SAABie 9-5 (przedlift dłubany) pilotowana przez piękną Anię Cyman J, zaś na trzecim miejscu uplasowała się załoga Mikołaja Świtały z dzieciakami jadąca SAABem 9-5 – tytułową paskudą! Laureaci oprócz certyfikatów otrzymali cenne nagrody od naszych sponsorów. Gratulujemy!

Podczas imprezy prowadzona była zbiórka do puszek, która dała w efekcie 3359,00 zł, a dodatkowo w internecie wciąż trwa zbiórka online na www.zrzutka.pl/s4brw2 gdzie też jest już ponad 1100,00 zł, co razem daje całkiem niezły wynik. Ponadto otrzymaliśmy wsparcie rzeczowe w postaci materiałów budowlanych, wyposażenia wnętrza również o wartości kilku tysięcy złotych. Planujemy także wyjazd grupowy do Mikołaja, by pomóc mu w pracach remontowych, by nie był z tym wszystkim sam. Nasza zbiórka posiada status zbiórki publicznej i jest zgłoszona do MSWiA.

W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy przybyli na naszą imprezę, a byli to także mieszkańcy Sierakowic – dziękujemy, że znaleźliście czas i zechcieliście pomóc!

W szczególności dziękuję: uczniom klasy IIIe i IIIa Gimnazjum w Sierakowicach (!), moim absolwentom z byłej IIIe Gimnazjum (!)  oraz ich Rodzicom - za spontaniczną i bezinteresowną pomoc i upieczenie WSPANIAŁYCH ciast, osobno kłaniam się Kamilowi Młyńskiemu, a także członkom grupy SAABOWAPOMOC.PL – bez Waszego zaangażowania ta impreza by się nie odbyła.

W sposób szczególny dziękuję Firmom i Instytucjom, które wsparły naszą akcję:

- Firmie  BAT Składy Budowlane,

- Ubojni Drobiu GOSZ,

- Salonowi SAAB RUMIA,

- Firmie VIKING GARAGE ze Słupska,

- Hucie Żukowo Michała Majewskiego,

- Sklepowi motoryzacyjnemu MAWW Pani Marii Wróblewskiej,

- Firmie FORMAT ELWOZ,

- Firmie Szybkidruk.com z Sierakowic,

- Fundacji Pasjonata z Oskowa,

- Staroście Powiatu Kartuskiego Pani Janinie Kwiecień,

- Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach Pani Irenie Kulwikowskiej,

- Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach Panu Krzysztofowi Andryskowskiemu,

- Panom Romanowi Grubie i Mirosławowi Bławatowi.

 Już teraz zapraszam do śledzenia naszej strony internetowej www.saabowapomoc.pl i do przybycia na kolejną akcję spod znaku szwedzkiego gryfa. 

 

PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ - OBEJRZYJ